Quantcast
Channel: Zakupy przez Internet - poradniki Nokaut.pl » aparat
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lustrzanki cyfrowej?

0
0

Lustrzanki cyfrowe zawsze były obiektem  marzeń fotografów, którzy przez długi czas musieli zadowolić się tańszym sprzętem analogowym. Aparaty tego typu były kiedyś znacznie droższe i przez to niedostępne dla wielu amatorów fotografii. Pierwszą lustrzankę cyfrową zaprezentował producent filmów Kodak w 1991 roku. Model ten bazował na aparacie Nikon F3 i osiągnął zawrotną cenę 30 000 USD.
Dopiero w 2003 roku firma Canon stworzyła lustrzankę cyfrową adresowaną do fotografów amatorów. Model Canon EOS 300 D osiągnął zawrotny sukces na rynku i spowodował, że inni producenci podążyli tą samą drogą. Duża konkurencja zaowocowała powstaniem wielu różnych modeli lustrzanek zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów.

Planując kupno lustrzanki cyfrowej, radzimy odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

1. Czy lustrzanka to na pewno najlepsza możliwość?
Lustrzanki cyfrowe dają ciekawsze efekty niż aparaty kompaktowe, jednak są dużo droższe. Warto się zastanowić, do czego ma służyć sprzęt. Może wystarczy dobry aparat kompaktowy? Pamiętaj o tym, że to fotograf, a nie jego aparat, robi zdjęcia. Jeżeli nie znasz tajników fotografii i nie chcesz się w nie zagłębiać, to zdjęcia mogą być gorsze, niż te zrobione zwykłym kompaktem. Poza tym, jeśli nie masz zamiaru używać wszystkich funkcji lustrzanki, to nie warto wydawać pieniędzy po to, by robić zdjęcia tylko przy pomocy funkcji „auto”.

2. Czy jesteś gotowy przeznaczyć pieniądze na dodatkowe akcesoria i literaturę?
Należy pamiętać, że lustrzanka cyfrowa nie jest tak uniwersalna, jak nowoczesne aparaty kompaktowe o nieprzebranych ilościach funkcji i dużym zoomie. Jeżeli chcemy uczynić z fotografii naszą pasję, a zdjęciom nadać jak najlepszą jakość, musimy się liczyć z dodatkowymi wydatkami na osprzęt taki jak obiektywy czy zewnętrzna lampa błyskowa. Odpowiednia literatura i kursy na pewno pomogą w wykorzystaniu wszystkich możliwości, jakie daje lustrzanka cyfrowa. Niestety, na to też potrzeba czasu i pieniędzy.

3. Co i gdzie będziesz fotografować?

Odpowiedź na to pytanie jest szczególnie istotna przy wyborze parametrów aparatu. Lustrzanka cyfrowa umożliwia fotografowanie wszystkiego, co nas otacza. Warto jednak zastanowić się, czy nie fascynuje Cię konkretny typ fotografii, i dobrać sprzęt pod tym kątem. Na przykład – do fotografowania wydarzeń sportowych najlepiej kupić aparat o dużej ilości zdjęć seryjnych. W ekstremalnych miejscach istotne jest to, żeby aparat miał mocną obudowę, która uchroni go przed uszkodzeniami spowodowanymi ewentualnym upadkiem.

Lustrzanki można podzielić na trzy grupy:

a) Lustrzanki amatorskie – ten typ aparatu jest idealny dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią. Są wykonane z materiałów średniej jakości, ale można je kupić za przystępną cenę. Początkujący fotograf z pewnością zauważy różnicę jakości i ostrości zdjęć, porównując je ze zdjęciami robionymi aparatem cyfrowym. Przykładowe modele: Canon 450d, Sony DSLR a330.

b) Lustrzanki półprofesjonalne – tego typu aparaty są nieco większe, ale są wzmocnione i wykonane z porządnych materiałów, mają większą rozdzielczość i wiele dodatkowych funkcji. Są to lustrzanki idealne dla osób, które zamierzają zajmować się fotografią zawodowo. Przykładowe modele: Nikon d300, Olympus e3.

c) Lustrzanki profesjonalne – to grupa aparatów charakteryzująca się niepowtarzalną jakością, ostrością obrazu, szybkością oraz mająca wiele dodatkowych udogodnień. Na początku ich ogrom może być zagadką dla użytkownika, ale z czasem mogą one usprawnić i ułatwić pracę najbardziej wymagającego fotografa. Przykładowe modele: CANON 1D Mark III, CANON 1Ds Mark III.

Przed zakupem lustrzanki cyfrowej musimy przestudiować jej parametry.

MATRYCA

Typy matryc
Matryca jest jednym z najważniejszych elementów aparatu cyfrowego. Jest to światłoczuła część, która rejestruje obraz i umożliwia zrobienie zdjęcia. W aparatach stosuje się matryce CCD (Charge Coupled Device), które dają lepszą jakość obrazu. Najczęściej spotykana jest matryca CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) – ma tę zaletę, że zapisane na niej zdjęcia mają mniejsze zakłócenia (tzw. szumy). Matryca CMOS charakteryzuje się również mniejszym zużyciem prądu. W lustrzankach cyfrowych występuje również Live MOS, która łączy zalety CCD i CMOS (np: OLYMPUS E-30).

Rozdzielczość matrycy
Podawana jest w megapikselach (Mpx) i oznacza liczbę fotoczułych komórek na matrycy. Producenci podają liczbę pikseli efektywnych, czyli tych widocznych na zdjęciu. Im większa rozdzielczość, tym wierniejsze odwzorowanie szczegółów i lepsza jakość przy wykonywaniu dużych powiększeń na papierze.

Wielkość matrycy
Chodzi tu o wielkość fizyczną. Najczęściej spotykana matryca to niepełnoklatkowa APS- C (np. 23x7x15.6 mm o przekątnej 1,8 cala), czyli mniejsza od jednej klatki filmu małoobrazkowego o wymiarach 24×36 mm. Lustrzanki profesjonalne mają już matryce pełnoklatkowe. Mówiąc o wielkości matrycy, należy wspomnieć o parametrze krop, gdyż matryca APS-C może mieć różne wymiary w zależności od producenta. Parametr krop określa, o ile nasza matryca jest mniejsza od pełnoklatkowej. Jest to szczególnie istotne, jeżeli zamierzamy używać różnych obiektywów od aparatów pełnoklatkowych i analogowych, gdyż możemy uzyskać zupełnie inny kąt widzenia, niż się spodziewaliśmy.

Czułość ISO
Jest to poziom czułości na światło. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać nasz aparat do robienia zdjęć w pomieszczeniach o słabym oświetleniu bez konieczności używania lampy błyskowej, to warto wybrać sprzęt o wysokim współczynniku ISO. Pamiętajmy, że wraz z podwyższeniem czułości matrycy na zdjęciach pojawiają się „szumy”. Zakłócenia niweluje wielkość matrycy, jak również procesor oraz oprogramowanie lustrzanki.

Wyświetlacz
Pozwala oglądać zapisane zdjęcia i filmy. Rozmiar wyświetlacza podawany jest w calach. Typowe rozmiary to 2.5, 2.7 i 3 cale. Pamiętaj, że im większy wyświetlacz, tym większe zużycie energii. Wyświetlacz ma też swoją rozdzielczość i jest ona zupełnie odrębna od rozdzielczości matrycy. Wyższa rozdzielczość wyświetlacza daje wyraźniejszy obraz wykonanego zdjęcia.
Wyświetlacze mogą się obracać, co ułatwia zrobienie zdjęcia z nietypowej perspektywy (np.: Panasonic Lumix DMC-G2). Pomocna jest także funkcja Live View, czyli podgląd na żywo właśnie robionego zdjęcia, która jest typowa dla aparatów kompaktowych.

Obudowa
Jeżeli chcesz robić zdjęcia w trudnych warunkach, to warto poszukać aparatu z wytrzymałą obudową, która ochroni go w razie upadku. Najtańsze obudowy są plastikowe, te lepsze i dużo odporniejsze są wykonane ze stopów magnezu (np. CANON 40D).

Korpus
Powinien być jak najlepiej dopasowany do dłoni. Warto przed zakupem, szczególnie tym przez Internet, zapoznać się ze sprzętem i sprawdzić, który korpus jest dla Ciebie najwygodniejszy.
Dodatkowo do wielu lustrzanek można dokupić specjalny „grip”, który powoduje, że aparat dzięki większej wadze i rozmiarowi jest bardziej stabilny i wygodniej się go trzyma. Element ten powiększa korpus i przydaje się szczególnie osobom o większych dłoniach. Dodatkową zaletą jest wygoda podczas robienia zdjęć pionowych. Spust migawki i najbardziej potrzebne przyciski są pod ręką. Grip posiada również dodatkowy „zbiornik” na akumulatory. Przykładowy grip do aparatu Nikon mb d80.

Funkcje
Współczesne lustrzanki cyfrowe oferują naprawdę wiele różnych funkcji. W tym poradniku wybraliśmy kilka najistotniejszych.

Ostrość
Lustrzanki mają określoną ilość punktów AF, w których ustawiana jest ostrość. W droższych modelach występują czujniki krzyżowe – im więcej takich czujników, tym lepiej.

Balans bieli
Dzięki tej funkcji kolory na zdjęciu nie będą różniły się od rzeczywistych. Balans bieli pracuje w takich trybach jak: auto, światło halogenowe, światło żarowe, światło dzienne, pochmurno, zacienienie.

Zdjęcia seryjne
To funkcja ważna dla osób, które zamierzają fotografować szybko poruszające się obiekty. Im więcej zdjęć na sekundę można zrobić, tym lepiej. Liczba klatek waha się od 2 do 6,5 na sekundę (6,5 na sekundę np. Canon EOS 50D).

Format zapisu danych
Zdjęcia mogą być zapisane w formacie JPG lub RAW. Istnieją również aparaty, które dają nam możliwość wyboru formatu zapisu. Format RAW pozwala na obróbkę zdjęć bez utraty jakości. Pliki JPG nie wymagają żadnych specjalnych programów, więc korzystanie z tego formatu jest szybkie i wygodne.

Zoom i stabilizacja obrazu
W świecie lustrzanek nie istnieje nic takiego jak „zoom”. Tutaj operuje się pojęciem „zakres ogniskowej”. Liczy się ją poprzez podzielenie maksymalnej ogniskowej obiektywu przez minimalną. Wynik jednak nie musi wcale oznaczać, jaki zoom optyczny ma aparat. W praktyce obiektyw stałoogniskowy, który w ogóle nie ma zoomu (x1) może przybliżać bardziej, niż obiektyw z zoomem x12. Poza tym w zoom wcale nie musi oznaczać przybliżenia obrazu. Są też obiektywy, w których zoom oddala obraz, dając szeroki kąt widzenia.
Lustrzanki z dużym „zoomem” powinny być wyposażone w stabilizator obrazu. Dzięki niemu aparat staje się mniej podatny na drgania podczas robienia zdjęć. Stabilizator przydaję się również przy fotografowaniu w słabo naświetlonych pomieszczeniach.

Tryb makro
Funkcja ta pozwala na robienie zdjęć czasem z odległości kilku centymetrów, a za pomocą dobrych lustrzanek nawet z odległości 0,5 cm. Producenci w celu zwiększenia sprzedaży fałszują niektóre dane dotyczące minimalnej odległości robienia zdjęć w trybie makro. Zdarza się, że mimo nieprzekraczania tej granicy zdjęcia wychodzą nieostre. Warto przed dokonaniem zakupu zapoznać się z aparatem i sprawdzić wszystkie funkcje.

Podczas wybierania aparatu zastanów się również, jakie zdjęcia chcesz wykonywać. Jeśli chcesz robić zdjęcia reportażowe, zwróć uwagę na solidną jakość konstrukcji, liczbę klatek na sekundę  oraz zasilanie. Lepiej, gdy aparat zasilany jest akumulatorami firmowymi. To zapewni Ci dłuższą pracę urządzenia.  Jeśli natomiast interesują Cię portrety i fotografia studyjna, zwróć uwagę na synchronizację z lampą błyskową (im krótszy jej czas, tym lepiej) oraz na rodzaj obiektywu.

PRODUCENCI LUSTRZANEK CYFROWYCH I CENY

Produkcją lustrzanek cyfrowych zajmuje się wiele firm takich jak: Canon, Fuji, Leica, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Samsung, Sony.

Wachlarz cen aparatów jest tak szeroki, jak duża jest ilość modeli na rynku. Lustrzanki cyfrowe dla amatorów można kupić już za 1179 zł (tyle trzeba zapłacić na przykład za model Olympus E-420 z obiektywem podobnej klasy). Sprzęt dla profesjonalistów może kosztować nawet 26000 zł (np.: CANON 1Ds Mark III).

SŁOWNICZEK

Balans bieli – funkcja w aparacie, która sprawi, że kolory na fotografiach nie będą odbiegały od rzeczywistych barw.
ISO – inaczej parametr czułości. Jest to poziom światłoczułości matrycy. Aparaty z wysokim współczynnikiem ISO umożliwiają robienie dobrych zdjęć w miejscach o słabym oświetleniu bez użycia lampy błyskowej.
JPG – format zapisu danych. Pliki JPG nie wymagają specjalnych programów, ten zapis jest szybki i wygodny.
Matryca – najważniejszy element aparatu cyfrowego – jego światłoczuła część rejestrująca obraz.
Megapiksel – jednostka, za pomocą której opisuje się liczbę fotoczułych komórek na matrycy i określa się jej rozdzielczość.
Parametr krop – określa, o ile matryca jest fizycznie mniejsza od matrycy pełnoklatkowej (stosowanej w profesjonalnych aparatach o wymiarach filmu małoobrazkowego 24x36mm).
RAW – format zapisu danych pozwalający na obróbkę zdjęć bez pogorszenia jakości.
Szumy – zakłócenia występujące na fotografiach, które powodują obniżenie ich jakości.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Latest Images

Trending Articles